HV

Technika bardzo wysokich napięć.

Na tej stronie znajdziesz ciekawe rozwiązania projektowe z dziedziny wysokich napięć, linki do najlepszych stron o podobnej tematyce, a w przyszłości x-ray, magnetyzm, radioaktywność czyli całe elektryczne „Eldorado”.
Także Ty możesz zamieścić tutaj swoje dokonania, do czego bardzo serdecznie zachęcam! Jeśli masz jakieś linki lub pomysły co zamieścić bądź zmienić na stronie – napisz do nas.
Zostań współautorem tego działu!

Linki do stron o tematyce HV: 

http://www.tesladownunder.com/ Cewki tesli, wysokie napięcie, magnetyzm, lasery, x-ray, duże moce chwilowe i wszystko co najlepsze. Na szczególną uwage zasługuje dział Tesla Coils, aż trudno uwierzyć, że można coś takiego stworzyć domowymi środkami!
 http://www.kronjaeger.com/hv/ Wysokie napięcie (dużo projektów), x-ray, radioaktywność. Projekty dotyczące głównie źródeł hv przy wykorzystaniu niewielkich środków, tj. trafa z tv, powielacze z tv, cewki zapłonowe itp.
 http://www.electricstuff.co.uk/ Baza wielu projektów i doświadczeń z rożnych dziedzin fizyki, w tym oczywiście wysokie napięcie. Poza zwykłą elektroniką znajdziemy dużo informacji o cewkach Tesli, lampach plazmowych. Proszę zwrócić uwagę na zloty Tesla maniaków – raj na ziemi!
 http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_coil Artykuł z wikipedii o cewce Tesli, dużo przydatnych linków
 http://www.powerlabs.org/highvoltage.htm Wysokie napięcie, chemia, lasery, różnego rodzaju broń elektryczna, magnetyzm. Godny polecenia jest dział z bronią elektryczną, kilka naprawdę ciekawych projektów, takich jak: rail gun, gauss gun, microwave gun itp.
 http://www.myzlab.pl/ Wysokie napięcie, elektryczność, magnetyzm, chemia, trochę klasycznej elektroniki. Jest to polski portal, niestety artykuły są mało dokładne i wymagają doedukowania się z innych stron, mimo to polecam, bo to jedna z nielicznych polskich stron hv.
 http://teslacoil.republika.pl/ Strona Tomasza Bartkowskiego w całości poświęcona cewce Tesli. Opis budowy od podstaw każdego z elementów potrzebnych do budowy tj. torus, uzwojenie pierwotne, uzwojenie wtórne, kondensatory WN itd. Pozycja godna polecenia!
 http://c4r0-hv.prv.pl/ Kolejna Polska, tym razem naprawde dobra i ciekawa strona domowa jednego z uzytkownikow elportalu. Na stronie znajdziemy wiadomosci na temat promieni X (zdjecia rentgenowskie) i kilku ciekawych projektów HV. Polecam!

A oto materiały na temat wysokich napięć, opublikowane w EdW: 

Tytuł artykułu numer rocznik strona
Tesla raz jeszcze 1 2003 22
Transformator Tesli, cz. 1 (495KB) 9 2002 13
Transformator Tesli, cz. 2 (1114KB) 10 2002 16
Wytwórnia piorunów. Generator wysokiego napięcia (390KB) 4 2002 13

Kontakt: robert1805@o2.pl