pusty pusty pusty
pusty
pusty pusty forum szukaj książki linki artykuły
home pusty c c c c c c c c c
teoria dla początkujących schematy elektronika retro mikrokontrolery pusty
na dół

Schematy


Układy audio

Wzmacniacz 14w zbudowany na układzie TDA2030


Wielu początkujących elektroników bardzo szybko chce wykonać samodzielnie takie układy jak zasilacz czy też wzmacniacz. Zbyt skomplikowane rozwiązania dostarczają początkującym dużo kłopotu i często zniechęcają. Zaprezentowana tutaj aplikacja cechuje się dużą prostotą, małą ilością elementów i łatwością uruchomienia. To sprawia , że wzmacniacz taki można zmontować w kilka (no może kilkanaście) minut.
   Do realizacji takiego wzmacniacza wykorzystałem typową aplikację dość popularnego układu firmy STMicroelectronics jakim jest układ TDA2030.   Schemat ten powstał na podstawie informacji (w postaci not katalogowych) jakie uzyskałem na stronie firmy STMicroelectronics. Szczegóły danych technicznych można zobaczyć tutaj. Zaprojektowałem obwód drukowany, a następnie układ zmontowałem i uruchomiłem. Jest to naprawdę proste.
   Schematy są do pobrania w postaci plików html jak i w formacie programu CircuitMaker (*.ckt dla schematów i *.pcb dla obwodów drukowanych).

Spakowane pliki do pobrania
Nazwa schematu/pliku Format i wielkość pliku do pobrania
CKT PCB PDF (GIF)
Wzmacniacz na TDA2030 37 KB 2,21 KB ---
Nota katalogowa TDA2030 --- --- 191 KB
Link do SGS Thompson

Link do CircuitMaker
obudowa TDA2030 Opis układu TDA2030
Układ TDA2030 został zaprojektowany jako układ do zastosowań we wzmacniaczach mocy małej częstotliwości klasy AB. Umieszczony został w niewielkiej obudowie typu PENTAWATT® (patrz rysunek obok). Typową mocą wyjściową układu jest 14W przy podwójnym zasilaniu ±14V lub pojedynczym +28V dla obciążenia 4W. Gwarantowana moc wyjściowa to 12W dla 4W obciążenia i 8W dla 8W obciążenia. Przy dużej mocy wyjściowej układ ten charakteryzuje się bardzo małymi zniekształceniami wynoszącymi 0,5% maksymalnie dla Po=0,1 do 12W. TDA2030 ma wbudowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
piny TDA2030 Na rysunku obok przedstawiony jest rozpis końcówek układu TDA2030. Po więcej szczegółów technicznych takich jak szczegółowe parametry, charakterystyki, wymiary obudowy, zalecany radiator itp. odsyłam do pliku pdf umieszczonego na stronie STMicroelectronics
Wykaz elementów
Nazwa elementu Symbol Ilość
1µF 50V C6 1
2,2µF 50V C3 1
22µF 35V C7 1
100µF 35V C1 1
2200µF 35V C5 1
100nF 50V C2 1
220nF 50V C4 1
1W R3 1
4,7k R2 1
100k R4,R5,R6 3
150k R1 1
Pot. 22k P1 1
1N4002 D1,D2 2
TDA2030 U1 1
Opis układu wzmacniacza
Schemat ideowy wzmacniacza przedstawiony jest na rysunku umieszczonym pod tym tekstem. Jest to wzmacniacz mocy małej częstotliwości klasy AB. Można go obciążyć głośnikiem o impedancji od 4W. Do wejścia układu oznaczonego WE można podłączyć każde urządzenie dające sygnał standardowy o poziomie 0,775 V. Wzmacniacz ten może więc współpracować z tunerem radiowym, magnetofonem, gramofonem z wkładką piezoelektryczną (młodsi koledzy może nie wiedzą co to takiego gramofon). Jeżeli chcielibyśmy ten wzmacniacz zastosować do wzmocnienia sygnału gitary elektrycznej czy też mikrofonu, to należałoby jeszcze zbudować przedwzmacniacz, który wzmocniłby sygnał otrzymywany z tych urządzeń.
   Potencjometr P1 służy do regulacji wzmocnienia. Rezystory R1, R2, R3 podają napięcie polaryzujące wstępne stopnie wzmacniacza TDA2030, kondensator C7 służy do odfiltrowania tego napięcia. Kondensator C6 służy do oddzielenia składowej stałej sygnału wejściowego, inaczej mówiąc nie pozwala on na przedostawanie się napięć stałych zarówno do jak i od wzmacniacza. Jednocześnie kondensator ten wpływa na wartość dolnej częstotliwości granicznej fd (przy -3dB spadku wzmocnienia), zmniejszając ten kondensator fd ulega zwiększeniu. Kondensator C3 oddziela składową stałą od wejścia odwracającego wzmacniacza i też ma wpływ na dolną częstotliwość graniczną podobnie jak kondensator C6. Wzmocnienie wzmacniacza jest kształtowana w ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przy pomocy rezystorów R1, R2. Zmieniając wartości tych rezystorów można zmienić wzmocnienie. Rezystor R3 i kondensator C4 nie pozwalają na wzbudzanie się wyjścia wzmacniacza. Zwiększając wartość R3 lub zmniejszając wartość C4 zwiększa się niebezpieczeństwo wzbudzenia (oscylacji) wyjścia wzmacniacza. Kondensator C5 zabezpiecza głośnik przed przepływem przez niego prądu stałego. Diody D1 i D2 zabezpieczają układ TDZ2030 przed przepięciami, jakie mogłyby powstać na indukcyjności głośnika. Kondensatory C1 i C2 służą do filtrowania napięcia zasilającego.

Schemat ideowy wzmacniacza
Wzmacniacz z układem TDA2030
Rysunek ideowy zasilacza Zasilacz
   Oczywiście układ wzmacniacza musi mieć jeszcze źródło zasilania. Oto wymagania jakie powinien spełniać zasilacz opisanego wzmacniacza.
  • zasilacz niestabilizowany (tylko transformator, prostownik i kondensator)
  • napięcie wyjściowe powinno być od 14V do 28V (ze względów bezpieczeństwa lepiej nie przekraczać napięcia bezpiecznego tj. 24V)
  • kondensator wyjściowy zasilacza powinien mieć pojemność 2200µF/50V (mogą być np. dwa równolegle połączone kondensatory 1000µF/50V)
  • prąd wyjściowy zasilacza nie mniejszy niż 1A
Schemat ideowy propozycji zasilacza przedstawiony jest na rysunku obok. Transformator TS30/006 produkowany przez firmę INDEL, a użyty do tego zasilacza ma napięcie na uzwojeniu wtórnym 16,3V przy obciążeniu znamionowym 2A, co po wyprostowaniu da na wyjściu +Uz napięcie ok. 20V (przy obciążeniu 2A). Przy obciążeniu mniejszym napięcie na wyjściu zasilacza będzie nieco większe. Oczywiście można zastosować inny transformator. Polecam dział Zasilacze, w którym omawiam problemy związane z projektowaniem układów zasilających.

UWAGA: Przy montażu zasilacza należy pamiętać o tym, że na uzwojeniu pierwotnym transformatora będzie występowało napięcie 230V, które jest napięciem niebezpiecznym. Osoby nie posiadające doświadczenia powinny wykonać montaż pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Miejsca podłączenia przewodów z napięciem sieciowym należy starannie zaizolować. Osoba wykonująca montaż robi to na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Schemat montażowy zasilacza Montaż wzmacniacza
Na rysunku obok przedstawiony jest schemat montażowy wzmacniacza. Schemat ten nie obejmuje układu zasilacza, który należy zmontować np. na płytce uniwersalnej lub lutując elementy bezpośrednio ze sobą. Montaż układu wzmacniacza zacząć należy od zmontowania wszystkich elementów zgodnie z rysunkiem i wykazem elementów. Aby zapewnić właściwe warunki pracy należy do układu U1 przykręcić radiator, może być to również kawałek blaszki aluminiowej o grubości 2mm i wymiarach 50mm x 30mm (oczywiście są to przykładowe wymiary). Im lepsze warunki odprowadzenia ciepła zostaną zapewnione układowi TDA2030 tym lepiej.
   Do punktów lutowniczych oznaczonych +Uz i GND należy pdłączyć wyjście zasilacza. Do punktów lutowniczych oznaczonych +Gł i GND należy podłączyć głośnik o mocy znamionowej 30W (lub wiekszej) i impedancji 4W (może być również więcej np. 8W). Do punktów lutowniczych +WE i GND należy podłączyć wyjście urządzenia, którego sygnał ma być wzmacniany. Do punktów lutowniczych potencjometru P1 należy oczywiście podłączyć potencjometr, przy czym jego suwak do punktu lutowniczego 2. W przypadku rezygnacji z montażu potencjometru P1 punkty 1 i 2 należy zewrzeć ze sobą.
   Zmontowany poprawnie układ nie wymaga żadnej dodatkowej regulacji. Pamiętać należy jedynie o tym że całość zasilana jest z napięcia 230V 50Hz i przy montażu, uruchamianiu i eksploatacji wzmacniacza należy zachować szczególną ostrożność.
pusty
do góry
WsteczMenuDalej
pusty

UWAGA: Wszystkie umieszczone schematy, informacje i przykłady mają służyć tylko do własnych celów edukacyjnych i nie należy ich wykorzystywać do żadnych konkretnych zastosowań bez przeprowadzenia własnych prób i doświadczeń, gdyż nie udzielam żadnych gwarancji, że podane informacje są całkowicie wolne od błędów i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające z zastosowania podanych informacji, schematów i przykładów.


Wszystkie nazwy handlowe, nazwy produktów oraz znaki towarowe umieszczone na tej stronie są zastrzeżone dla ich właścicieli.
Używanie ich tutaj nie powinno być uważane za naruszenie praw właściciela, jest tylko potwierdzeniem ich dobrej jakości.

All trademarks mentioned herein belong to their respective owners.
They aren't intended to infringe on ownership but only to confirm a good quality.


Strona wygląda równie dobrze w rozdzielczości 1024x768, jak i 800x600.
Optymalizowana była pod IE dlatego polecam przeglądanie jej w IE5.5 lub nowszych przy rozdzielczości 1024x768.


© Copyright 2001-2005   Elektronika analogowa
pusty
pusty pusty pusty