pusty pusty pusty
pusty
pusty pusty forum szukaj książki linki artykuły
home pusty c c c c c c c c c
teoria dla początkujących schematy elektronika retro mikrokontrolery pusty
na dół

Elektronika w stylu retro

Transformatory stosowane we wzmacniaczach lampowych oraz innych "układach retro"


To co moim zdaniem najbardziej zniechęca do samodzielnego budowania układów lampowych, a w szczególności wzmacniaczy lampowych, to brak informacji na temat możliwości zakupu dobrej jakości transformatorów sieciowych i głośnikowych lub brak mozliwości samodzielnej budowy takich transformatorów. Od razu muszę zaznaczyć, że samodzielna budowa takich transformatorów wymaga sporej dawki wiedzy i doświadczenia oraz warsztatu umożliwiającego nawijanie oraz ich montaż. Z tych powodów ja nie podejmowałbym się wykonania takich transformatorów. Postaram się w tym miejscu zaprezentować wyroby polskich producentów transformatorów znajdujących zastosowanie w zasilaczach wzmacniaczy lampowych oraz transformatorów głośnikowych.
   Na tej stronie w miarę możliwości spróbuję przybliżyć konstrukcję i obliczanie transformatorów zasilających i głośnikowych ale to uzależniam od ewentualnej współpracy w tym zakresie znawców tematu gdyż ja za takiego się nie uważam.
Trafo głośnikowe do wzmacniacza gitarowego na 2xEl34 lub 6P3C
Trafo głośnikowe do wzmacniacza gitarowego na 2xEl34 lub 6P3C
Producenci tramsformatorów:

Leszek Ogonowski - nie przez przypadek prezentuję na początek wyroby firmowane przez Leszka Ogonowskiego. Z tego co się zorientowałem czytając różne dyskusje na forach poświęconych tematyce wzmacniaczy lampowych, transformatory które wykonuje Leszek Ogonowski cieszą się dużym uznaniem. Wymieniłem z nim kilka e-maili i był tak uprzejmy przysłać trochę zdjęć swoich wyrobów oraz napisał kilka słów o tym co robi.
   Leszek Ogonowski napisał, że od kilkunastu lat zajmuje się techniką lampową, wykonał juz sporo wzmacniaczy pod nazwą EDIS (a ja myślałem, że zajmuje się tylko transformatorami). Wzmianka o najnowszym wzmacniaczu EDIS o nazwie XQ300B/XY300B ukazała się w dziale nowości na stronie internetowej pisma "Hi-fi i Muzyka" - oto link do tego artykułu http://www.hi-fi.com.pl/news_txt.php?id=249 - zdjęcia wzmacniacza poniżej. Jest to rozbudowana dwuczęściowa konstrukcja z osobnym zasilaczem, ze wszystkimi stabilizowanymi napięciami na lampach. Obecnie powstaje też konstrukcja PSE na 300B z osobnymi zasilaczami w każdym kanale, a takze preamp phono na lampach oczywiście. Wzmacniacze Leszek Ogonowski robi razem ze swoim wspólnikiem, a sam zajmuje się również nawijaniem transformatorów głośnikowych, sieciowych oraz dławików. Jak pisze sam jest audiofilem i odsłuchuje w miarę możliwości efekty tego co wykonuje, a wykonuje rozbudowane konstrukcje transformatorów głośnikowych tj. wielosekcyjne nawet 21 sekcyjne w układzie SE aby pasmo było szerokie 10-50000khz +/-3dB i 22 sekcyjne przy push-pull. Stosuje dobre, wyżarzone rdzenie podwójne C o nazwie RZC25/60/50 w konstrukcjach rozbudowanych, a także wykorzystuje kształkę EI102 oraz EI84 tradycyjną. Ma w swojej ofercie tafa do różnych lamp, a także do wzmacniaczy gitarowych. Obok są zaprezentowane zdjęcia z niektórych jego wyrobów. Transformatory może wykonać na dowolną oporność wyjściową i w/g projektu klienta. Szczegóły zamówienia należy uzgodnić poprzez email - l-ogonowski@o2.pl .
Więcej zdjęć można pobrać z archiwum, a moim zdaniem warto je zobaczyć: zdjęcia traf - trafa_ogonowski.zip (plik ma 4,6MB), zdjęcia wzmacniacza - edis.zip (plik ma 1,01MB).
Trafo głośnikowe do wzmacniacza gitarowego na 2xEl34 lub 6P3C
Trafo głośnikowe 21 sekcyjne do wzmacniacza na 300B
Wzmacniacz EDIS - widok na lampy
Wzmacniacz EDIS - widok na lampy
Wzmacniacz EDIS
Wzmacniacz EDIS
To nie wszystko - już wkrótce dalszy ciąg informacji o transformatorach i ich producentach...

pusty
do góry
WsteczMenuDalej
pusty

UWAGA: Wszystkie umieszczone schematy, informacje i przykłady mają służyć tylko do własnych celów edukacyjnych i nie należy ich wykorzystywać do żadnych konkretnych zastosowań bez przeprowadzenia własnych prób i doświadczeń, gdyż nie udzielam żadnych gwarancji, że podane informacje są całkowicie wolne od błędów i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające z zastosowania podanych informacji, schematów i przykładów.


Wszystkie nazwy handlowe, nazwy produktów oraz znaki towarowe umieszczone na tej stronie są zastrzeżone dla ich właścicieli.
Używanie ich tutaj nie powinno być uważane za naruszenie praw właściciela, jest tylko potwierdzeniem ich dobrej jakości.

All trademarks mentioned herein belong to their respective owners.
They aren't intended to infringe on ownership but only to confirm a good quality.


Strona wygląda równie dobrze w rozdzielczości 1024x768, jak i 800x600.
Optymalizowana była pod IE dlatego polecam przeglądanie jej w IE5.5 lub nowszych przy rozdzielczości 1024x768.


© Copyright 2001-2005   Elektronika analogowa
pusty
pusty pusty pusty